Změnili nám život. Změnili svět. Víte, kterými vynálezy obohatili čeští vynálezci svět?

Čeští vynálezci (7 otázek)


Změnili nám život. Změnili svět. Víte, kterými vynálezy obohatili čeští vynálezci svět?

Čeští vynálezci (7 otázek)

Otázka 1 z 7.

Co je to ruchadlo?

Když v roce 1827 spatřilo světlo světa ruchadlo vynálezců z Rybitví u Pardubic, bratranců Václava (kováře a chalupníka) a Františka (rolník) Veverkových, málokdo tušil, že se díky němu změní svět...

1. Hlučné poplašné zařízení.
2. Pluh na orbu půdy.
3. Časovaný mechanismus na buzení, předchůdce budíků.

Ruchadlo je pluh.

Ruchadlo půdu odkrajuje, rozrušuje, drolí, provzdušňuje a zároveň ji převrací tak, že vrchní vrstva půdy se dostává dolů, zatímco spodní vrstva odpočaté půdy navrch. Hloubka orby se dala nastavit upnutím kola vpředu. Zároveň se orba půdy tímto vynálezem stala méně namáhavou.

Ani jeden z vynálezců na svém vynálezu nevydělával. Těšilo je, že jejich ruchadlo ulehčuje práci lidem. Své řešení ruchadla ochotně poskytovali každému, kdo si o ně požádal. Oba zemřeli v únoru 1848 v bídě. V září 1883 se ze sbírky v Čechách a na Moravě za velké slávy (přijelo na 30 tisíc lidí ze všech koutů země) odhalily v Pardubicích a Rybitví památníky těmto dvěma lidem, vynálezcům.

Otázka 2 z 7.

Který vynález proslavil Vavřína Krčila?

Jeho vynález ovlivnil celé generace lidí. Přesto jeho jméno zná málokdo. Jakým vynálezem se proslavil u nás i ve světě?

1. Stavidlo k rybníku
2. Přírodní mýdlo z bobkových listů
3. Síťová taška

Síťovka.

Vavřín Krčil se naučil síťovat od své matky v jedenácti letech. Pomáhal jí tak živit rodinu výrobou síťovaných čepců. Kvůli chudobě si nemohl dovolit jít do učení. Později se stal obchodním zástupcem firmy JARO J. Rousek (později TOKOZ). Získal živnostenský list na prodej galanterního zboží a vlasových sítěk a navázal osobní kontakty se zahraničními odběrateli. V roce 1923 uspořádal výstavu vlasových sítěk. Jenže nastal čas krátkých sestřihů a ještě téhož roku vyšly vlasové síťky z módy.

Rozhodl se přeorientovat výrobu firmy na ručně vyráběné síťované nákupní tašky z umělé hedvábné příze a to pomohlo zachránit podnik. Později jako materiál přibyla i různá syntetická vlákna a další materiály. Síťovka je lehká, skladná, pružná a zároveň pevná. Přizpůsobí se nesenému obsahu a po jeho vyndání ji lze zmuchlat do malé kuličky a vložit do kapsy. Už naše maminky, babičky a prababičky znaly síťovky, chodívaly s nimi nakupovat a chválily je pro jejich praktičnost a širokou míru použití. Dědečkové v nich s oblibou u rybníků a řek chladili lahváče 🙂

Otázka 3 z 7.

Jak se jmenovalo umělé vlákno Otto Wichterleho?

Otto Wichterle, známe především jako vynálezce a zdokonalitele měkkých hydrogelových kontaktních čoček. Se svými spolupracovníky Novotným a Procházkou se však podílel také na dalším z vynálezů - umělém vlákně. Jak se tento vynález z roku 1941 jmenoval?

1. Silon
2. Nylon
3. Kevlar

Je to silon.

Silon je polyamidové vlákno typu 6 (polykaprolaktam). V roce 1940 vypracoval Otto Wichterle ve zlínské laboratoři firmy Baťa výrobní postup k přípravě kaprolaktamu, základní sloučeniny k výrobě polyamidu 6. V roce 1941 pak byla na pokusném zařízení vyrobena první příze, ze které se zhotovily vzorky ponožek a punčoch. Nový materiál se měl původně jmenovat winop – podle tří spolupracovníků, ale s ohledem na podobnost s již existujícím nylonem byl zvolen podobně znějící název - silon.

Otázka 4 z 7.

Které dílo proslavilo Leopolda Svitáka?

Narodil se v roce 1856 ve Frenštátě pod Radhoštěm. Jeho spolužákem v obecní škole v Hukvaldech byl budoucí hudební skladatel Leoš Janáček. Leopold Sviták se však stal konstruktérem a vynálezcem. Co ho proslavilo?

1. Drátové kolo, které se dnes používá u většiny jízdních kol a motocyklů.
2. Zápachovou uzávěrku (tzv. sifon), která zabraňuje vniknutí zápachu z kanalizace zpět do místnosti.
3. NW Präsident - první osobní sériově vyráběný tovární vůz.

NW Präsident - první osobní automobil v tehdejším Rakousku - Uhersku.

Když nastoupil 1. září 1884 jako dělnický předák u Ignáce Schustaly ve vagonce v Kopřivnici, právě vyrobila vagonka stý vagon. V roce 1886 se firma „Schustala a spol.“ v Kopřivnici stala akciovou společností pod novou značkou „Nesselsdorfer Wagonbaufabriks Gesellschaft, vormals Schustala a co.“. V lednu 1891 svěřila Leopoldu Svitákovi na zkoušku vedení soustružny, zámečnické dílny a kovárny. V lednu 1893 byl povýšen na dílovedoucího I. třídy (vrchním mistrem) a když v roce 1895 nakoupila firma některé patenty firmy Benz, rozhodla se stavět automobily.

Pro Leopolda Svitáka to znamenalo počátek nové, usilovné práce. V té době žádné podniky součástky do automobilů nedodávaly. A tak si musel všechny součástky vyrábět od základů sám. Jeho úsilí bylo završeno úspěchem - v roce 1897 byl dokončen první osobní automobil v tehdejším Rakousku-Uhersku. Dostal název „Präsident“.

Otázka 5 z 7.

Kterým z uvedených vynálezů se proslavil Ferdinand Porsche?

Narodil se 3. září 1875 ve Vratislavicích nad Nisou. Byl synem Antona Porsche, majitele klempířské dílny. A protože praktické využití elektřiny bylo na konci 80. let 19. století novým technologickým fenoménem, který Ferdinanda Porscheho fascinoval, navštěvovat kurzy elektrotechniky na průmyslové škole v Liberci. Který vynález mu přinesl slávu?

1. Vymyslel směrový ukazatel na automobily.
2. Umístil na automobil přední mlhová světla.
3. Vytvořil systém pohonu automobilu tak, že umístil elektromotory do předních kol.

Umístil elektromotory v předních kolech automobilu.

Porsche vytvořil revoluční konstrukční řešení, pro které se vžil název „systém Lohner-Porsche“. V obou předních kolech automobilu byly zabudovány elektromotory o výkonu 2,5 koňských sil. Psal se rok 1900 a elektromobily Lohner překonaly několik rychlostních rekordů a na Světové výstavě v Paříži získaly zlatou medaili. Později založil vlastní firmu, v níž vznikly první projekty nového lidového vozu (německy Volks Wagen).

Otázka 6 z 7.

Který vynález proslavil Prokopa Diviše?

Václav Prokop Diviš, vlastním jménem Václav Divíšek se narodil 26. března 1698 v Helvíkovicích u Žamberka. A díky jeho vynálezu na střechách jsou dnes budovy lépe chráněné. Jakým vynálezem přispěl lidstvu?

1. Bleskosvod
2. Střešní okap
3. Pálená taška

Je to bleskosvod.

Svůj „meteorologický stroj“ sestrojil v roce 1754, tedy o 6 let dříve než světově uznávaný vynálezce bleskosvodu Benjamin Franklin. Dnes jsou hromosvody standardním bezpečnostním prvkem, který chrání budovy před blesky - tedy elektrickými výboji. První hromosvod na území českého království umístěný na stavbě byl instalován na zámek v Měšicích v roce 1775.

Otázka 7 z 7.

Čím obohatil svět Oldřich Homuta?

Byl elektrotechnikem a se svými kolegy vynalezli něco, co změnilo světovou kuchyni a vaření. Co bylo tím vynálezem?

1. Mikrovlnná trouba
2. Remoska
3. Fén

Je to Remoska.

Remoska je je malá elektrická přenosná trouba s ohřevem shora. Oldřich Homuta před druhou světovou válkou vlastnil malou firmu na výrobu elektromotorů. Po znárodnění se stala součástí firmy Remos a Oldřich Homuta jejím pracovníkem. V roce 1953 vznikl první prototyp elektrického hrnce, ve kterém se dalo nejenom vařit, ale také péct. Pojmenovali ho HUT - podle autorů Homuty, Uhra, Tyburce. Když byl v roce 1964 vynález patentován, byl pojmenován podle výrobního podniku - Remoska.

Pokračovat otázkou 1 z 7

Dokončeno všech 7 otázek!


Sdílej výsledek:

Chceš toho víc?

Získej další skvělý testy do svýho mailboxu!
Několikrát ročně vás budeme e-mailem informovat o novinkách souvisejících s Otestujte se! Vyplněním a odesláním e-mailu souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.
Neboj, nespamujeme...

Čeští vynálezci (7 otázek)

Want more stuff like this?

Get the best viral stories straight into your inbox!
Don`t worry, we don`t spam
Líbí? Komentujte...