Písničky si s Karlem Gottem zpíváme, známe jejich texty, přinášejí nám radost do života. Za jakých okolností však jeho písně vznikaly? Kdo psal texty a hudbu? A kde uspěly? Spusťte tento test...


Otázka 1 z 7.

Na který hudební nástroj hraje Karel Gott dle písně „Kávu si osladím“?

Hlavu níž neskloním,
nezmizím v hlubinách,
uvidíš, co udělám,
až pochopím, že chceš mi sbohem dát.
Kávu si osladím o trochu víc...

Na bendžo.
Na žádný.
Na housle.
Na basu.

Na žádný.

V písni zpívá, „Bendžo si naladím a jinak nic“. Takže nehraje. Byl to trošku chyták 🙂 Píseň pro Karla Gotta v roce 1972 složili Ladislav Štaidl (hudba) a Jiří Štaidl (text).

Otázka 2 z 7.

Jaký je největší hit Karla Gotta v Německu?

1. Tausend Fenster
2. Včelka Mája.
3. Weißt du wohin

Včelka Mája.

Když v roce 1976 pobýval Karel Gott v Hamburku, oslovil ho hitmaker Karel Svoboda, který dopsal hudbu ke kreslenému seriálu pro děti „Die Biene Maja“ (Včelka Mája), aby nazpíval ústřední písničku. „Zatáhl jsem ho do místního studia, abych mu to pustil,“ vyprávěl Svoboda. Přestože zdůrazňoval, že to bude něco jako český Ferda Mravenec se zaručeným úspěchem, Gott se jen bránil zuby nehty: „To nedopadne dobře. Děti nejsou moje publikum.“

Nakonec ho ale Svoboda zlomil. K písni později český text napsal Zdeněk Rytíř, a statl se z ní megahit, bez kterého pak neobešel téměř žádný jeho koncert. Za včelku Máju dostal každý z Karlů pět zlatých desek Polydoru. Jenom v Německu se tedy prodalo více než 1.250.000 desek!

Miliony na ní ale vydělal jen Svoboda. Nedůvěřivý Gott totiž udělal chybu... „Nepomyslel jsem na to, že bych si měl nechat do smlouvy zanést nějakou opci, protože jsem nepočítal s tím, že by tato píseň mohla mít nějaký úspěch. Dostal jsem zaplaceno opravdu jen za půl hodiny zpěvu,“ prozradil Karel Gott německým médiím. „Když se mnou obrovská hala zpívá včelku Máju, a to už se děje čtyřicet let, je to ten nejlepší honorář,“ dodal.

Otázka 3 z 7.

Která autorská dvojice se podílela na tvorbě písně „Když muž se ženou snídá“?

1. Pavol Habera a Janek Ledecký
2. Pavol Habera a Karel Šíp
3. Pavel Větrovec a Michal Bukovič
4. Ondřej Soukup a Janek Ledecký

Pavol Habera (hudba) a Karel Šíp (texty).

"Když jsem si někdy večer přivedl dámskou návštěvu a tátovi se zrovna nelíbila, vždycky se mě zeptal: Ale s touhle nebudeš zítra snídat? Jednou jsem to vyprávěl Karlu Šípovi. Na základě toho pak vznikla písnička Když muž se ženou snídá," uvedl Karel Gott ve svém rozhlasovém pořadu na stanici Českého rozhlasu 2.

V roce 1992 se jeho album „Když muž se ženou snídá“ stalo nejprodávanější deskou roku.

Otázka 4 z 7.

Kdo napsal text písně „Jdi za štěstím“?

1. Zdeněk Borovec
2. Zdeněk Rytíř
3. Jiří Štaidl

Byl to Zdeněk Borovec.

Slovy Karla Gotta: „Patřil k absolutní špičce. Byl básníkem, romantikem, ale dokonale ovládal i hitový slogan. Proto jsem ho oslovoval ve chvílích, kdy mi opravdu na něčem záleželo. Jeho texty byly totiž zárukou kvality ve všech směrech.“ Píseň vznikla v roce 1977. Hudbu k písni složil Karel Svoboda. A v témže roce také režisér Jan Špáta vytvořil stejnojmenný dokumentární film.

Otázka 5 z 7.

Která lahvinka stála při zrodu písně „Lady Carneval“?

Karel Svoboda (hudba) a Jiří Štaidl (text) složili pro Karla Gotta v roce 1968 veleúspěšný hit „Lady Carneval“. Jakou lahvinku alkoholu si tehdy vychutnávali?

Plzeňské pivo
Bourbon whiskey
Myslivec
Červené víno

Byl to Myslivec.

Psal se rok 1968 a Karel Gott působil na hudební scéně působil už deset let. Gott tehdy vyzval přátele, ať mu napíší písničku, se kterou by mohl soutěžit na festivalu v Rio de Janeiru. Karel Svoboda zavzpomínal: „Koupili jsme si litr Myslivce, pili jsme a udělali jsme dobře. Najednou Jirka Štaidl vyřkl dvě slova: Lady Carneval. Já sedl ke klavíru a za deset minut bylo hotovo. A stal se z toho šlágr, protože ta melodie má silnou pasáž, která se vám už provždy zavrtá do hlavy. Má i silné slovo, které je jako zápalka.“

A Lady Carneval v Riu triumfovala. Tamní hudební festival vyhrála a v zahraničí prý patří s Vejvodovou písní Škoda lásky k nejhranějším českým kouskům.

Otázka 6 z 7.

Kdo otextoval píseň „Být stále mlád“?

1. Eduard Krečmar
2. Richard Krajčo
3. Pavel Vrba
4. Jaroslav Uhlíř

Eduard Krečmar.

Pro Karla Gotta napsal na šedesát písní. Být stále mlád je původně písní Forever Young od kapely Alphaville. Napsal též desítky filmových i divadelních písní a přebásněných textů.

Otázka 7 z 7.

Jak se jmenuje film, v němž zazněla píseň „So far“?

1. Slasti otce vlasti
2. Limonádový Joe aneb Koňská opera
3. Hvězda padá vzhůru

Limonádový Joe aneb Koňská opera.

V letech 1939–1940 tehdy dvaadvacetiletý autor, Jiří Brdečka, na objednávku časopisu Ahoj na neděli psal parodické povídky o ušlechtilém pistolníkovi, jenž se posléze stal hrdinou jeho nejúspěšnějšího filmu, westernové parodie „Limonádový Joe aneb Koňská opera“ (1964).

Text písně Brdečka, jeden z mála československých tvůrců tehdejší doby dobře ovládajících cizí jazyky, napsal ve fiktivním anglicko-mexickém dialektu. Hudbu k písni složil Jan Rychlík. 

Píseň začínající slovy „So fár, tu jú jů aj mej...“ nazpíval Karel Gott.

Pokračovat otázkou 1 z 7

Dokončeno všech 7 otázek!


Sdílej výsledek:

Chceš toho víc?

Získej další skvělý testy do svýho mailboxu!
Několikrát ročně vás budeme e-mailem informovat o novinkách souvisejících s Otestujte se! Vyplněním a odesláním e-mailu souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.
Neboj, nespamujeme...

Znáte pozadí písní Karla Gotta?

Want more stuff like this?

Get the best viral stories straight into your inbox!
Don`t worry, we don`t spam