Ponořte se do světa fantasy příběhů a v zábavném kvízu si otestujte své znalosti. Poznáte své oblíbené hrdiny a prostředí? Možná najdete inspiraci na knihu, kterou jste doposud nečetli…

Znalostní kvíz - 10 otázek ze světa Fantasy


Ponořte se do světa fantasy příběhů a v zábavném kvízu si otestujte své znalosti.

Znalostní kvíz - 10 otázek ze světa Fantasy

Otázka 1 z 10.

Jak se jmenoval pes Dorotky Galeové?

Tamto
Toto
Ono
Tento

Toto

Hlavní hrdinkou knihy Čaroděj ze zěmě Oz je malá Dorotka Galeová, která žije u svého strýčka Henryho a tety Emy v Kansasu. Strýček s tetičkou na Dorotku nemají čas, a tak jejím největším kamarádem je pes Toto.

Čaroděj ze země Oz (anglicky The Wonderful Wizard of Oz) je pohádkový román amerického spisovatele Lymana Franka Bauma poprvé vydaný již v roce 1900.

Otázka 2 z 10.

Jakého živočišného druhu je Velká A'Tuin, která nese Zeměplochu?

Velryba
Hrošice
Želva
Sojka

Velká A'Tuin je želva.

A'Tuin je obrovská vesmírná želva (druh Chelys galactica) měřící 16.000 km a nesoucí na krunýři čtyři gigantické slony (Berilia, Tubul, T'Phon Veliký a Jerakeen), křeří nesou na svých hřbetech svět - Zeměplochu (v originále Discworld).

A'Tuin pluje svobodně vesmírem. Neobeplouvá Slunce - to totiž obíhá kolem Zeměplochy. Je to jediný systém svého druhu, kde musí slon uhýbat nohou, aby Slunce mohlo projít.

Zeměplochu si bohové stvořili pro své vlastní potěšení, aby si odpočinuli od vytváření složitých planetárních systémů.

Sir Terence David John „Terry“ Pratchett byl anglický spisovatel věnující se převážně žánru fantasy. Je známý především svou sérií knih Úžasná Zeměplocha, jejíž součástí je i tato „želvička“ 🙂

Otázka 3 z 10.

Jak lítal Eragon?

V raketě Endeavour
Ve vesmírném obleku
Na dračici Safiře
Teleportem

Na dračici Safiře

Eragonova dračice Safira s ním sdílí jeho pocity, radosti i starosti.

Eragon je fantasy román Christophera Paoliniho, první díl pentalogie Odkaz Dračích jezdců. Vypráví o mladíkovi Eragonovi, který nalezne kouzelný kámen v horách, z něhož se vyklube dračí mládě a jeho obyčejný život se převrátí naruby ze dne na den.

Otázka 4 z 10.

Z jaké země pocházel Barbar Conan?

Barbar Conan je hrdina povídek Roberta E. Howarda.

Cimrmánie
Cimmérie
Cimprdlánie
Ajerménie

Cimmérie.

Barbar Conan pocházel z Cimmérie (byl Cimméřan).

Barbar Conan (Conan the Barbarian) je hrdina, kterého vytvořil ve svých fantasy povídkách americký spisovatel Robert E. Howard. Na motivy povídek natočil režisér John Milius v r. 1982 i stejnojmenný film s A. Schwarzeneggerem.

Otázka 5 z 10.

V jaké fiktivní zemi se odehrává příběh Pána prstenů?

Temnozemě
Azeroth
Středozem
Tatooine

Je to Středozem.

Středozem (v anglickém originále Middle-earth), někdy též Středozemě, je fiktivní kontinent vytvořený spisovatelem J. R. R. Tolkienem a je pouze jedním z kontinentů celého světa. Nicméně se ve Středozemi odehrává praktický celý děj Pána prstenů, celý příběh knihy Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky a také velké části Silmarillionu či Nedokončených příběhů.

Otázka 6 z 10.

Kdo postavil severní ledovou zeď ve Hře o trůny?

Byron Ochránce
Lední medvědi
Brandon Stavitel
Ned Stark

Brandon Stavitel

Ledová zeď měla vzniknout před 8 000 lety, aby chránila říše Prvních lidí proti Jiným a dalším monstrům po konci Dlouhé noci, generaci trvající kruté zimy. Podle legend ji zbudoval Brandon Stavitel za asistence dětí lesa a obrů a nechal ji chránit dávnými kouzly.

Hra o trůny (A Game of Thrones) je první kniha z fantasy série Píseň ledu a ohně od amerického autora George R. R. Martina. Kniha poprvé vyšla 6. srpna 1996. V roce 1997 vyhrála cenu Locus a byla nominována na World Fantasy Award, v roce 1998 byla nominována na cenu Nebula.

V češtině vyšlo první vydání ve dvou svazcích v roce 2000.

V roce 2011 byla kniha adaptována jako první série seriálu HBO, který nese stejné jméno – Hra o trůny.

Otázka 7 z 10.

Jak se jmenuje hlavní hrdina nejznámější knižní série Andrzeje Sapkowskiho?

Geralt z Rivie
Zaklínač
Artuš
Vesemir

Geralt z Rivie

Andrzej Sapkowski, lodžský rodák, je nejznámějším polským fantasy spisovatelem, jehož sága o zaklínači Geraltovi z Rivie a princezně Ciri se dočkala herních, filmových i seriálových zpracování.

Otázka 8 z 10.

Kde se narodil Harry James Potter?

v Nottinghamu
v Godrikově dole
v Zapovězeném lese
v londýnské nemocnici

V Godrikově dole

Harry James Potter se narodil 31. července 1980 v Godrikově dole. Je hlavní postavou stejnojmenné série od J. K. Rowlingové. Jeho rodiči byli James Potter a Lily Potterová, rozená Evansová.

Otázka 9 z 10.

Kdo je hlavním hrdinou cyklu románů Hlídka?

Anton Goroděckij
Rasputin
Vasilij Zajcev
Ivan Gorskij

Anton Goroděckij

Anton je Jiný. Má schopnosti, které běžný smrtelník nemá. Umí chodit v šeru, což je další vrstva reality, kde čas plyne pomaleji a svět se zdá býti šedivým. Když se poprvé ocitnul v šeru, jeho mysl byla nakloněna k dobru, a tak se stal Světlým. Objevil ho šéf moskevské pobočky Noční hlídky Boris Ignaťjevič, který se stal se Antonovým patronem.

U nás je autor, ruský spisovatel Sergej Vasiljevič Lukjaněnko, známý díky cyklu románů Hlídka, který vychází od roku 2005.

Otázka 10 z 10.

Jak se jmenoval faun ze série Letopisy Narnie?

Faun Turnus
Jan Ferus
Vikomt Vigo
Pan Tumnus

Pan Tumnus

S faunem Tumnusem se čtenář ve knize seznámil, když Lucka poprvé navštívila Narnii. Tumnus ji pozval na čaj a sardinky. U fauna doma jí prozradí, že by jí správně měl prozradit královně. Přesto jí pomohl a zavedl jí zpět ke vchodu do našeho světa.

Letopisy Narnie (v anglickém originále The Chronicles of Narnia) je sedmidílný cyklus fantasy knih pro děti britského autora Clive Staples Lewise. Pojednávají o dobrodružství několika dětí, které se dostávají do fantastické země mluvících zvířat - Narnie. Existuje zde magie, která však není autonomní silou, ale Stvořitelem daný řád, podle něhož funguje Narnijský svět. Dobro se musí postavit zlu, v čemž děti sehrají klíčovou úlohu.

Pokračovat otázkou 1 z 10

Dokončeno všech 10 otázek!


Sdílej výsledek:

Chceš toho víc?

Získej další skvělý testy do svýho mailboxu!
Několikrát ročně vás budeme e-mailem informovat o novinkách souvisejících s Otestujte se! Vyplněním a odesláním e-mailu souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.
Neboj, nespamujeme...

Znalostní kvíz - 10 otázek ze světa Fantasy

Want more stuff like this?

Get the best viral stories straight into your inbox!
Don`t worry, we don`t spam
Líbí? Komentujte...